Rys historyczny

Erygacja
Zasiedlenie
Proboszczowie

Drewniany kościół parafialny w Łukowicy wzmiankowany jest po raz pierwszy w źródłach pisanych w spisie świętopietrza z lat 1325-1327. Najstarsza zaś wzmianka historyczna o Łukowicy pochodzi z roku 1325 i podaje, że była to własność rycerska. Gmina natomiast powstała z połączenia Gromadzkiej Rady Narodowej w Łukowicy  z wsiami Jadamwola, Jastrzębie, Młyńczyska, Owieczka, Roztoka, Świdnik, i Gromadzkiej Rady Narodowej w Przyszowej z wsiami Przyszowa i Stronie. Wieś Wysokie natomiast z GRN Przyszowa została wtłoczona do ówczesnej Miasto - Gminy Limanowa. W tych granicach gmina funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Stosunkowo dużo już wiadomo na temat łukowickiej parafii, jednak  w dalszym ciągu odkrywane są szczegółowe informacje z nią związane. Musimy się też pogodzić z faktem, że czas płynie nieubłaganie i dotychczasowy nowy kościół stanie się też kiedyś historią i również na jego temat będą publikowane różnego typu artykuły.

Kaplica na cmentarzu

[Strona główna] [Rys historyczny] [Analiza stylu] [Wyposażenie wnętrz] [Galeria] [O autorze]